Deň poľa Kverneland, Bečváry 2010

V stredných Čechách, neďaleko historického mestečka Kutná Hora sa na pozemkoch poľnohospodárskeho podniku Bečváry už po 14-ty krát konalo tradičné predvádzanie kompletného sortimentu strojov Kverneland Group.

Stroje od nadnárodného výrobcu Kverneland Group boli na poľnom dni doplnené technikou od výrobcov Mc Connel, Hatzenbichler, Vandaele, Muething – Mulching Systems ako aj sortimentom z portfólia spoločnosti Topagri – traktormi Valtra, lismi a baličkami Kuhn, prívesmi a návesmi Maraton. Ako každý rok bolo k videniu na desiatky rôznych strojov, rokmi overených technológií, ale aj úplných noviniek.

Tento rok bol výnimočný tým, že do Bečvár boli pozvaní predajcovia poľnohospodárskych strojov Kverneland už o deň skôr na produktové školenie. Hlavným účelom bolo, aby sme sa oboznámili s novinkami od jednotlivých výrobcov.
 

Z množstva predstavených strojov spomeniem tie, ktoré veľmi zaujali nás predajcov a zrejme najviac zaujmú aj vás, našich zákazníkov.

Nórsky výrobca Kverneland už tradične predstavil celý svoj sortiment pluhov a strojov na spracovanie pôdy. V praktických ukážkach boli predstavené pluhy v rôznych výbavách od jednoduchých nesených pluhov so strižným istením až po kombináciu poloneseného pluhu s neseným PW 100 s packervalcom, čo sú vlastne dva pluhy spojené do súpravy pomocou otočnej hlavy 200.

Kverneland sa však pochválil aj kombinovanými strojmi na spracovanie pôdy. Do tejto skupiny patria kyprič CLC, ktorý bol v Bečvároch vo vyhotovení PRO, hĺbkový podrývák CLE a novinka – kombinované disky s pechovacím valcom s názvom Qualidisc.

Nezaostal ani ďalší zástupca skupiny Kverneland, firma Accord, ktorá na poľnom dni v Bečvároch predstavila sejaciu kombináciu DG so záberom 12 m. Spolu s objemom zásobníku osiva až 6000 l zaručuje veľmi vysoké pracovné výkony. Je to sejacia kombinácia, ktorá je našom trhu ojedinelá a je určená pre väčšie poľnohospodárske podniky. Zaujímavosťou je, že sejacia kombinácia DG má výrobcom garantovanú presnosť výsevku až do pracovnej rýchlosti 15 km/h.

V sekcii strojov na spracovanie pôdy bol predstavený aj kombinovaný kyprič Discareator 3000 od anglického výrobcu Mc Connel. Je pravda, že na našom trhu je firma Mc Connel známa skôr vďaka svojim osvedčeným veľkoplošným mulčovačom, no Discareator zaujal. Je to stroj, ktorý má osvedčenú koncepciu 2-3 radov kypriacich dlát, za ktorými idú v dvoch radoch disky a na záver utláčací valec.

Mali sme možnosť vidieť Discareator 3000 pri práci a treba povedať, že svoju prácu odviedol skvele. Z pohľadu prevracania pôdy sa síce nevyrovná pluhu, ale tam kde je potreba nakypriť vrchnú časť pôdy a premiešať ju s rastlinnými zvyškami, môže byť tento stroj správnou voľbou.

Druhým zaujímavým zástupcom pre oblasť siatia bola kombinácia pod názvom TS EVO. Toto je výborná voľba najmä pre tých, čo hľadajú dobrý kompromis medzi kvalitou a cenou.

Do tretice Accord. Ich sejačka na zeleninu, vyrábaná pod názvom Miniair Nova, pripomínala na prvý pohľad „detskú hračku“, no všetci prítomní poľnohospodári sa zhodli na tom, že sa jedná o vysoko profesionálnu sejačku na zeleninu a že práca s ňou je to, čo sa dá nazvať hračkou.

V oblasti strojov na likvidáciu rastlinných zvyškov, náletov a kukuričného kôrovia, boli okrem tradičného francúzskeho zástupcu mulčovačov Lagarde predstavené aj mulčovače od nemeckého výrobcu Müthing. 

Na český a slovenský trh prichádza tento výrobca so svojimi mulčovačmi a drvičmi pod obchodnou značkou Mulching Systems. 

Pri práci sme videli kombináciu traktora Valtra rady T s čelne neseným mulčovačom a s poloneseným mulčovačom-drvičom, a tiež kombináciu traktora Valtra rady N s neseným mulčovačom a v oboch prípadoch sme boli výsledkom stupňa zmulčovania a rovnomernosti rozloženia hmoty veľmi spokojní. Mulching Systems je určite vítaným spestrením a doplnením sortimentu k už zabehnutým značkám Lagarde a Mc Connel.

Zber krmovín bol zastúpený už tradične strojmi od spoločnosti Vicon a Taarup, avšak tento rok bol iný tým, že lisy a baličky, ktoré na českom a slovenskom trhu roky úspešne dodával práve Vicon, sme videli už pod značkou nadnárodného výrobcu Kuhn. 

Kuhn teda prebral štafetu vo výrobe lisov a baličiek od skupiny Kverneland. Kuhn je na českom trhu zastupovaný spoločnosťou Topagri.

Topagri predstavila aj ďalšie novinky.  Kombinácia - traktor Valtra S322 a tandemový náves Maraton Profi Press 23-70 s výtlačným čelom. Modelová rada S je poslednou novinkou od fínskeho výrobcu Valtra, ktorý však už nesie stopy koncernu AGCO.

K dispozícii je len vo výbave s Vario prevodovkou. Maraton Profi Press je náves, ktorý sa vyrába ako tandem alebo tridem, v závislosti od celkovej nosnosti návesu. Výtlačné čelo navrhnuté a vyrábané firmou Maraton je úplne unikátne – pri vytlačení celého nákladu sa čelo mierne vyklopí čo zaručí, že sa náves vyprázdni úplne.

Zaujímavosťou, aj keď už z oblasti komunálnej techniky, bol traktor Valtra N111e vybavený priekopovým mulčovačom od spoločnosti Kobit.

A aby celá akcia neprebiehala čisto v technickom duchu, prišli všetkých zúčastnených, vystavovateľov aj návštevníkov, potešiť svojim tancom dievčatá z tanečného súboru miestnej ZŠ.

Ako som spomenul na začiatku, v Bečvároch boli predstavené desiatky strojov a ich kombinácií. Stručne som sa pozastavil len pri niektorých z nich, a naozaj nie je možné spomenúť všetky stroje a výrobcov.

Podrobnejšie informácie radi podáme každému kto o ne prejaví záujem buď na našej stránke www.profistroje.eu/kontakt alebo telefonicky na 0911 061611.

Ak Vás niečo zaujalo natoľko, že túžite vedieť čo to stojí, tak si nechajte vypracovať cenovú ponuku. Opäť vám radi pomôžeme na www.profistroje.eu

Na záver sa chcem poďakovať hlavnému organizátorovi spoločnosti Kverneland Group Czech, s. r .o., za perfektne pripravenú akciu ako aj ostatným kolegom a kolegyniam, ktorí pomohli k tomu, aby sa stovky návštevníkov, poľnohospodárov z Čiech, Moravy a Slovenska cítili dobre a aby sa niečo nové z oblasti poľnohospodárskych strojov dozvedeli.